Bez kanalizacije četvrtina Beograda!Čak 400.000 Beograđana stanuje u naseljima koja nisu pokrivena kanalizacionom mrežom. Najveći problemi u Zemunu, Paliluli i Savskom vencu NAJMANjE 400.000 Beograđana nema kanalizaciju! U ovu grupu spadaju žitelji delova ili čitavih naselja opština Zemun, Palilula i Savski venac. Tako meštani Altine, Šangaja, Batajnice, Busija, Pančevačkog rita, Ovče, Borče, Krnjače i Koteža, kao i južnih podavalaskih naselja, Kaluđerice i bolečkog dela, još se nisu izborili za ovu civilizacijsku tekovinu.
Decenijama unazad, gradski čelnici obećavali su rešenje ovog problema, ali i dalje čak i delovi Zelenog venca, Dedinja i Senjaka nemaju priključke. Prema podacima beogradskog "Vodovoda i kanalizacije", četvrtina grada nije pokrivena kanalizacionom mrežom, a postoji samo - 54.000 legalnih priključaka. Kako kažu u Direkciji za gradsko građevinsko zemljište i izgradnju, njima je "pokriveno" oko milion sugrađana, a ostali su ili divlje prikučeni ili imaju septičke jame, kojih u glavnom gradu ima oko 60.000.
- Kapitalni objekti - tuneli, kolektori, crpne stanice, retenzije, koji su predviđeni u Generalnom rešenju beogradske kanalizacije još iz 1977. godine, uglavnom nisu izvedeni i kanalizacioni sistem u Beogradu do danas nije kompletiran - kažu u Direkciji za gradsko građevinsko zemljište i izgradnju.
Tako su skoro cela naselja ostala bez kanalizacione mreže, a zagađene vode se ispuštaju u Savu i Dunav, kao i pre 104 godine. Jedino se za centralni deo grada, može reći da je "pokriven" kanalizacijom.
- Zajedno sa Skupštinom grada trudimo se da rekonstruišemo vodovodne i kanalizacione mreže, ali njegova izgradnja je jedan od najskupljih infrastrukturnih objekata - kaže Zdenka Anđelković iz "Vodovoda i kanalizacije". - To je veoma zahtevan i složen postupak koji zahteva izvođenje velikih građevinskih radova. Najveći problemi sa kojima se susrećemo su nerešeni imovinsko pravni odnosi i velika finansijska sredstva za realizaciju.
Neplanska gradnja dobrim delom otežala je opciju da jednog dana čitav Beograd dobije kanalizaciuju.
- Za 2013. planirana ulaganja su oko dve milijarde dinara u nastavak izgradnje započetih i početak izgradnje novih objekata - kaže Nenad Bajić iz Direkcije. - Tunel "Višnjica", kišni kolektor "Zemun polje - Dunav", nastavak kanalizacije u naseljima Mali Zbeg i Borča, kanalizacija na području park-šume Zvezdara, kumodraški kišni kolektor, retenzija na Kumodraškom kolektoru, kanalizacija u ulicama u Gornjem Zemunu u planu su do kraja ove godine.
MUKE ZBOG NELEGALNE GRADNjE IZGRADNjU kanalizacionih sistema pre svega je kočila ubrzana i neplanska izgradnja tokom poslednjih decenija. Investitori koji su, pak, gradili sa dozvolama, odstupali su na pojedinim lokacijama od regulacionog plana. Tako su fekalni i kišni odvodi na nekim mestima spojeni i "divlje" prikačeni na kanalizaciju, ili pak imaju nedovoljan promer cevi koji bi zadovoljio sve potrebe stanara.
Batajnički i Banatski podsistemi su delimično kanalisani, dok su Bolečki i Ostružnički bez kanalizacije. Po problemu otpadnih voda i septičkih jama poznata je leva obala Dunava. Sugrađani u ovom delu grada imaju muke u periodima jačih kiša jer je naselje neplanski izgrađeno ispod nivoa reka, a da pre toga nije nasuto.
Najveći problem beogradskog kanalizacionog sistema su, međutim, otpadne vode i nepostojanje uređaja za prečišćavanje! Postoje čak 29 glavna izliva u gradske vodotoke, Savu i Dunav, bez ikakvog prethodnog prečišćavanja!
Inače, generalnim planom Beograda do 2021. predviđeno je da se otpadne vode reše preko pet nezavisnih kanalizacionih sistema - Centralni, Banatski, Batajnički, Bolečki i Ostružnički, ali i kroz postrojenja za prečišćavanje - Veliko Selo, Krnjača, Batajnica, Vinča i Ostružnica.
TUNEL OD SEDAM KILOMETARA POSLEDNjIH nekoliko godina urađeno je više većih projekata - sekundarna fekalna kanalizacija u naselju Borča, naselju mali Zbeg, tunel "Višnjica" dužine 6.772 metra, u okviru kanalizacionog kolektora Interceptor, kanalizaciona crpna stanica "Surčin" sa potisnim i gravitacionim kolektorom. Na ovom spisku Direkcije su i kanalizaciona crpna stanica "Krnjača 1", kolektor uz autoput Beograd-Novi Sad.
CRPNE STANICE O OČAJNOM STANjU- NAJVEĆI broj crpnih stanica kanalizacionog sistema je u lošem stanju - kaže Bajić. - Kanalisanje atmosferskih voda je nepotpuno realizovano, a u fazi urbanizacije i izgradnje saobraćajne infrastrukture na slivnim područijima nekadašnjih potoka - Mokroluški, Kumodraški, Banjički, Bulbuderski i Čuburski, izmenjen je prirodni režim dreniranja površinskih voda. Povrh svega, katastar podzemnih instalacija koji se odnosi na kanalizaciju je nepotpun, sa mnogim greškama.
BROJKE
*190 kilometara pokriveno kanalizacijom
*75 odsto grada pokriveno kanalizacijom
*60.000 septičkih jama u glavnom gradu
*400.000 sugrađana nema kanalizacionu mrežu
*54.000 legalnih priključaka na ovaj sistem